Κεντρική Σελίδα

Forum4trader

Data4trader

Απαντήσεις

Επικοινωνία

Forum4trader
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση
ΑΠΕΙΡΕΣ φόρμουλες για Metastock
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα Forum4trader Αρχική σελίδα -> Formula4trader

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Μήνυμα
  Συγγραφέας: ΔΙΟΝΥΣΗΣ, Συμμετάσχουν: 27 Αύγ 05, Δημοσιεύσεις: 3,

Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν, 2006 3:45 am, Θέμα δημοσίευσης: ΑΠΕΙΡΕΣ φόρμουλες για Metastock

Καλή χρονιά σε όλους και καλά κέρδη,

παραθέτω παρακάτω κάποιες διευθύνσεις , όπου θα μπορούσατε να βρείτε ΤΟΝΟΥΣ φόρμουλες για Metastock.

http://www.guppytraders.com/Metastock%20Formulas/formula%20index.htm
http://trader.online.pl/MSZ/e-w-RSI_Canonical.html
http://www.meta-formula.com/
http://www.paritech.com.au/forums/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=forum;f=26
http://forum.equis.com/ezformulae.php
http://www.bertigianluca.it/finanza/metastock_formulas/metastock_formulas_index.htm
http://www.cedarcreektrading.com/oscillators.shtml

Dionusos

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: XRISTINA XRISTOU, Συμμετάσχουν: 15 Ιούλ 05, Δημοσιεύσεις: 22,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν, 2006 4:13 am, Θέμα δημοσίευσης:

όλα αυτά τα links αγαπητέ Διονύση και καμμιά πενηνταριά ακόμα και τα έχω και τα έχουν και οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα , που θέλουν να ασχοληθούν με την ΤΑ και το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

προσωπικά αφού πρόσθεσα στο πρόγραμμά μου πάνω απο 1000 δείκτες και όλα τα άλλα καλούδια και άλλα πολλά απο plug-ins και λοιπά κάποια στιγμή τα πέταξα όλα σχεδόν...

κράτησα τα βασικά και άρχισα να μελετάω το διάγραμμα τιμών και συμπεριφορές απο διασπάσεις και στόχους και κυμματάκια ...

πάω καλύτερα έτσι ...

απλά

Ευχαριστούμε πάντως Smile

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: ΔΙΟΝΥΣΗΣ, Συμμετάσχουν: 27 Αύγ 05, Δημοσιεύσεις: 3,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν, 2006 6:05 am, Θέμα δημοσίευσης: Κυμματάκια...

Αγαπητή Χριστίνα,

Χαίρομαι που τα περισσότερα μέλη του forum γνωρίζουν αυτά τα links , αλλά χαίρομαι περισσότερο που εσύ η ίδια τα πέταξες ΣΧΕΔΟΝ όλα.

Όμως θα χαιρόμουν ακόμη περισσότερο αν τα πέταγες ΟΛΑ (ιδιαίτερα τα περί … “κυμάτων” που κατά τη ταπεινή μου άποψη μόνο «φουσκοθαλασσιές και τρικυμίες» θα μπορούσαν να δημιουργήσουν στην equity ενός επενδυτή .

Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, αν υπάρχει κάτι που θα ήτανε απαραίτητο να γνωρίζει ο οποιοσδήποτε ασχολούμενος με τα «χρηματιστηριακά», αυτά θα ήτανε :

1. Position sizing (το οποίο είναι διαφορετικό από το Money Management)
2. Risk control (το οποίο είναι διαφορετικό από το stop loss)
3. Self control (Είναι το μόνο που δεν είναι υπονοεί κάτι διαφορετικό από αυτό που δηλώνει)

Οπλισμένος λοιπόν με τη γνώση (και τη πρακτική) των τριών παραπάνω θεμάτων, -και μάλιστα με την αντίθετη σειρά σπουδαιότητας από την αναγραφόμενη - θα μου αρκούσε η ρίψη ενός κέρματος , για να επιλέξω την είσοδο μου σε κάποια μετοχή (ή οτιδήποτε άλλο) και να ευελπιστώ σε θετικότερα και θεαματικότερα επενδυτικά αποτελέσματα, από τα αντίστοιχα των «κυμάτων» ή ακόμη και αυτού του πανάρχαιου «μυστικού» περί κτισίματος των Πυραμίδων της Αιγύπτου.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε ευχαριστήσω που μου έδωσες την δυνατότητα να εκφράσω περιληπτικά τις ταπεινές μου απόψεις ( διότι απ’ ότι μπορεί να διαπιστώσει κανείς στο αρχικό μου μήνυμα δεν είχα τέτοια πρόθεση) ή θα πρέπει να «με μαλώσω» που υπέκυψα στο πειρασμό απάντησης , γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι η παραπάνω τοποθέτηση μου « περί κέρματος», πιθανόν να δημιουργήσει αντιδράσεις και ιδιαίτερα από αυτούς τους επενδύτες τους οποίους θέλησα αρχικά να βοηθήσω, στέλνοντας τα παραπάνω links.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία…

Dionusos

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: ENALLAKTIKOS, Συμμετάσχουν: 12 Νοέ 03, Δημοσιεύσεις: 58,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν, 2006 7:17 am, Θέμα δημοσίευσης: xexe

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Απλά ήθελα τον Rex Tagasugi γιατί τόσα χρόνια το μάτι μου τον έχει συνηθίσει και ζητώ και καμμιά φορμουλίτσα (τύπου baseformtrader που έχει βάλει ο Πέτρος στο forum για φόρμουλες για αρχικό exploring για το τι είναι για πάνω) και άλλη μια παρόμοια για το τι είναι για κάτω....(τέτοια δεν έχω)

Νάστε καλά κι ευχαριστώ το Διονύση και τον Ορφέα και όλους όσους συμμετέχουν στο βαρύτατο πένθος μου για την απώλεια ολόκληρου του expert advisor από το Metastock μου...

Παρένθεση: Εν τέλει έχει κανείς τον τύπο του Rex να τον κοτσάρω μέσα ?

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: YIANNIS, Συμμετάσχουν: 29 Οκτ 05, Δημοσιεύσεις: 72,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν, 2006 7:54 am, Θέμα δημοσίευσης:

ΕΝΝΑΛΑΚΤΙΚΕ ΤΟΝ TON ADVISOR ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ---ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ DOWNLOAD ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΚΕΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ IMPORT ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ EXPERT ΣΟΥ.

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: pantits, Συμμετάσχουν: 11 Νοέ 03, Δημοσιεύσεις: 11, Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν, 2006 8:13 pm, Θέμα δημοσίευσης:

Το κορυφαίο link για το metastock είναι αυτό :

http://forum.equis.com/portal.php

καλή χρονιά και καλή κονόμα Wink

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: gspil, Συμμετάσχουν: 14 Δεκ 03, Δημοσιεύσεις: 76,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν, 2006 4:42 am, Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυμματάκια...

ΔΙΟΝΥΣΗΣ έγραψε:
Αγαπητή Χριστίνα,

Χαίρομαι που τα περισσότερα μέλη του forum γνωρίζουν αυτά τα links , αλλά χαίρομαι περισσότερο που εσύ η ίδια τα πέταξες ΣΧΕΔΟΝ όλα.

Όμως θα χαιρόμουν ακόμη περισσότερο αν τα πέταγες ΟΛΑ (ιδιαίτερα τα περί … “κυμάτων” που κατά τη ταπεινή μου άποψη μόνο «φουσκοθαλασσιές και τρικυμίες» θα μπορούσαν να δημιουργήσουν στην equity ενός επενδυτή .

Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, αν υπάρχει κάτι που θα ήτανε απαραίτητο να γνωρίζει ο οποιοσδήποτε ασχολούμενος με τα «χρηματιστηριακά», αυτά θα ήτανε :

1. Position sizing (το οποίο είναι διαφορετικό από το Money Management)
2. Risk control (το οποίο είναι διαφορετικό από το stop loss)
3. Self control (Είναι το μόνο που δεν είναι υπονοεί κάτι διαφορετικό από αυτό που δηλώνει)

Οπλισμένος λοιπόν με τη γνώση (και τη πρακτική) των τριών παραπάνω θεμάτων, -και μάλιστα με την αντίθετη σειρά σπουδαιότητας από την αναγραφόμενη - θα μου αρκούσε η ρίψη ενός κέρματος , για να επιλέξω την είσοδο μου σε κάποια μετοχή (ή οτιδήποτε άλλο) και να ευελπιστώ σε θετικότερα και θεαματικότερα επενδυτικά αποτελέσματα, από τα αντίστοιχα των «κυμάτων» ή ακόμη και αυτού του πανάρχαιου «μυστικού» περί κτισίματος των Πυραμίδων της Αιγύπτου.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε ευχαριστήσω που μου έδωσες την δυνατότητα να εκφράσω περιληπτικά τις ταπεινές μου απόψεις ( διότι απΆ ότι μπορεί να διαπιστώσει κανείς στο αρχικό μου μήνυμα δεν είχα τέτοια πρόθεση) ή θα πρέπει να «με μαλώσω» που υπέκυψα στο πειρασμό απάντησης , γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι η παραπάνω τοποθέτηση μου « περί κέρματος», πιθανόν να δημιουργήσει αντιδράσεις και ιδιαίτερα από αυτούς τους επενδύτες τους οποίους θέλησα αρχικά να βοηθήσω, στέλνοντας τα παραπάνω links.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία…

Dionusos
Wink Wink Wink

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: orfeas, Συμμετάσχουν: 07 Δεκ 05, Δημοσιεύσεις: 22, Τόπος: sweden

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν, 2006 12:57 am, Θέμα δημοσίευσης:

Apo to episimo site tis Ελληνική Κοινότητα Τεχνικής Ανάλυσης antigrapsa ta exis :

Elliot Wave Analysis :
Μια εναλλακτική μέθοδος η οποία δεν άντεξε στο χρόνο καθώς αποδείχτηκε αναποτελεσματική, ωστόσο γνώρισε σημαντική προβολή σε όλο τον κόσμο. Είναι επίσης επηρεασμένη από την αρχαία ελληνική μυστικιστική φιλοσοφία, καθώς στηρίζεται εξ' ολοκλήρου στις ιδιότητες μίας μαθηματικής σειράς η οποία χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του Παρθενώνα. Η σειρά αυτή 'ξανα - ανακαλύφθηκε' από τον Fibonacci, γεγονός που αγνοούσε εντελώς ο Elliot, ο οποίος πίστευε ότι ήταν κάτι καινούριο και μ' αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει τον κόσμο. Δυστυχώς γι' αυτόν και για εμάς είχε άδικο.
Gann Analysis :
Εναλλακτική μορφή Τεχνικής Ανάλυσης η οποία αγγίζει τα όρια του μυστικισμού. Έχει αποδειχτεί στο 99% της λανθασμένη και ελάχιστα στοιχεία χρησιμοποιούνται και σήμερα. Ο εμπνευστής της επηρεάστηκε από την αρχαία ελληνική γεωμετρία ε ελπίδα λογικής προσέγγισης.
Λίστα τεχνικών δεικτών: ( gia MetaStock )
Η παρακάτω λίστα δεικτών τεχνικής ανάλυσης, περιλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό δεικτών, των οποίων τη χρήση προτείνει η Κοινότητα. Η λίστα ανανεώνεται κάθε φορά που η διεθνής έρευνα έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός νέου δείκτη, τον οποίο η Κοινότητα αφού χρησιμοποιήσει και πειστεί για την αποτελεσματικότητά του, προσθέτει στη λίστα.

Accumulation Swing Index (MetaStock)
Accumulation/Distribution Chaikin (MetaStock)
Accumulation/Distribution Williams (MetaStock)
Andrews Pitchfork (MetaStock)
Arcs Fibonacci (MetaStock)
Average True Range (MetaStock)
Bollinger Bands (MetaStock)
Bolton-Tremblay Indicator
Call-Put Dollar Value Flow Line
Chaikin Oscillator (MetaStock)
Confidence Index
Demand Index (MetaStock)
Deta,Options (MetaStock)
Detrended Price Oscillator (MetaStock)
Directional Movement (MetaStock)
Fan Lines Fibonacci (MetaStock)
Gamma,Options (MetaStock)
Gann Angle (MetaStock)
Linear Regression (MetaStock)
Linear Regression Channel (MetaStock)
Linear Regression Indicator (MetaStock)
MACD (MetaStock)
Mass Index (MetaStock)
Momentum (MetaStock)
Negative Volume Index (MetaStock)
On Balance Volume (MetaStock)
Open Interest (MetaStock)
Parabolic (MetaStock)
Point and Figure (MetaStock)
Positive Volume Index (MetaStock)
Relitive Strength Comparative (MetaStock)
ROC Price (MetaStock)
ROC Volume (MetaStock)
RSI (MetaStock)
Speed Lines (MetaStock)
Standard Deviatio (MetaStock)
Statistics (MetaStock)
Theta,Options (MetaStock)
Tirone Levels (MetaStock)
TRIX (MetaStock)
Ultimate Oscillator (MetaStock)
Vega Options (MetaStock)
Volatility, Chaikin (MetaStock)
Williams %R (MetaStock)
ZIGZAG (MetaStock)

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: Μελινακι, Συμμετάσχουν: 15 Νοέ 05, Δημοσιεύσεις: 6,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Ιαν, 2006 7:37 pm, Θέμα δημοσίευσης:

orfeas έγραψε:
Apo to episimo site tis Ελληνική Κοινότητα Τεχνικής Ανάλυσης antigrapsa ta exis :

Elliot Wave Analysis :
Μια εναλλακτική μέθοδος η οποία δεν άντεξε στο χρόνο καθώς αποδείχτηκε αναποτελεσματική, ωστόσο γνώρισε σημαντική προβολή σε όλο τον κόσμο. Είναι επίσης επηρεασμένη από την αρχαία ελληνική μυστικιστική φιλοσοφία, καθώς στηρίζεται εξ' ολοκλήρου στις ιδιότητες μίας μαθηματικής σειράς η οποία χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του Παρθενώνα. Η σειρά αυτή 'ξανα - ανακαλύφθηκε' από τον Fibonacci, γεγονός που αγνοούσε εντελώς ο Elliot, ο οποίος πίστευε ότι ήταν κάτι καινούριο και μ' αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει τον κόσμο. Δυστυχώς γι' αυτόν και για εμάς είχε άδικο.

Από την μικρή μου εμπειρία και ενασχόληση μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι συνήθως αυτά τα γράφουν άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο και απλά αναπαράγουν γνωστά κλισέ.

Επιστροφή στην κορυφή

Συγγραφέας: bpapou, Συμμετάσχουν: 30 Ιαν 06, Δημοσιεύσεις: 1,

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Οκτ, 2009 4:04 pm, Θέμα δημοσίευσης:

Εαν η κοινότητα προτείνει τον "δείκτη" zig-zag που στην πραγματικότητα δεν είναι δείκτης αλλά διορθώνεται εκ των υστέρων για να δείξει τη κίνηση της αγοράς, συμφωνώ και εγώ ότι μάλλον αυτοί που τα γράφουν είναι άσχετοι με το αντικείμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας  Απάντηση στη Θ.Ενότητα  Forum4trader Αρχική σελίδα -> Formula4trader Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum